Vezë të rrahura me djathë dhe spinaq

Share

 

Çdo herë që kam nevojë të përgatis një vakt të shpejt dhe të ushqyeshëm zgjedh të gatuaj vezë; në formën vezë sy, omëletë, të rrahura apo poshe. Vezët e rrahura zgjedh ti bëj kur kam pak kohë dhe jam shumë e uritur.

Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, të shëndetshme e të shijshme. Në këtë recetë do iu tregoj si të përgatisni vezë të rrahura me spinaq dhe djathë të bardhë, që i shtojnë jo vetëm shijen por edhe vlerat ushqyese.

Koha e përgatitjes – 10 min

Përbërësit

Për 1 person

 • 2 vezë
 • ¼ kupë qumësht
 • 30 g djathë i bardhë
 • Një dorë spinaq të pastruar e të grirë
 • 1-2 degë majdanoz të prerë imët
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ose gjalpë
 • Kripë
 • Piper
 • Pak fara të pjekura (fara lini, luledielli, susami)

Përgatitja

 1. Thyejmë vezët dhe i hedhim në një tas mesatar.
 2. Shtojmë qumështin , pak kripë, pak piper dhe i rrahim mirë deri sa të krijohet një masë pothuajse homogjene.
 3. Në një tigan nxehim vajin e ullirit në temperaturë të ulët në mesatare.
 4. Shtojmë vezën dhe sapo fillon të ngurtësohet e përziejmë masën me anë të një spatule silikoni.
 5. Shtojmë spinaqin, majdanozin dhe djathin e thërrmuar dhe e përziejmë vazhdimisht përbërjen.
 6. E heqim nga zjarri në momentin që veza është gatuar pothuajse plotësisht, pasi kur e heqim nga zjarri nxehtësia që mban vet përbërja vazhdon ta gatuaj.
 7. E spërkasim me fara sipër dhe e konsumojmë të ngrohtë.

Thjesht, shpejt, shëndetshëm, shijshëm 🙂

 

Lini një Përgjigje