Smoothie me pjeshkë dhe turmerik

Share

IMG_1501 (2)

Smoothie me pjeshkë dhe turmerik është një mënyrë e shkëlqyer për të nisur me energji ditët e verës.

Sekreti, për një shije fantastike është të zgjidhni pjeshkë të pjekura mirë  e me lëng.

Përveç pjeshkëve, unë shtova banane për ëmbëlsi, tërshërë për fibra, fara çia për yndyrna të mira dhe turmerik për efektin e tij antiinflamator. Nëse e preferoni më të ëmbël, mund ti shtoni pak mjaltë ose shurup panje.

Nëse jeni kurioz të provoni receta të tjera për smoothie mjafton të klikoni këtu.

Koha : 5 min

Përbërësit :

Për 2 persona

 • 3/4 kupë qumësht
 • 1/2 kupë kos
 • 2 pjeshkë mesatare të pjekura mirë
 • 1 banane mesatare
 • 1 lugë çaji (tsp) turmerik
 • 3 lugë gjelle (tbs) tërshërë
 • 1 lugë gjelle (tbs) fara çia
 • 1 lugë çaji (tsp) mjalt ose shurup panje
 • Disa kuba akulli

Shënim : 1 kupë – 1 filxhan/gotë me volum 240 ml

Përgatitja

 1. Vendosini të gjithë përbërësitë në blender dhe bluajini për 1-2 min.
 2. Hidheni nëpër gota dhe shijojeni.

Ky smoothie është pak i mpiksur, kështu që nëse e doni më të lëngshëm mund të shtoni pak ujë ose qumësht.

Ju bëftë mirë 🙂

IMG_1502

Recetat e Mandarina në email-in tuaj

Vendosni adresën e email-it tuaj për tu regjistruar.

Lini një Përgjigje