Smoothie me portokall me shegë

Share

IMG_7731Një smoothie fantastik me përbërësit e stinës plus turmerik dhe piper të kuq për ta bërë edhe më interesant në shije, edhe më të shëndetshëm.

Për 2 persona 

Përbërësit 

 • Lëngu i 3 portokalleve mesatar me shegë
 • Lëngu i një limoni
 • 2 portokalle të plotë me shegë, të qëruar
 • 1 banane mesatare
 • 1/2 lugë caji (tsp) turmerik pluhur
 • 1/3 lugë caji (tsp) piper i kuq
 • 2 lugë gjelle (tbs) fara luledielli të qëruara
 • 1/3 kupë kuba akulli
 • Pak kripë
 • 1 lugë caji (tsp) fara lulëkuqeje

 Përgatitja

 1. Vendosini të gjithë përbërësit përveç farave të lulëkuqeve në blender për 2-3 min.
 2. Shtoni farat e lulëkuqeve dhe kalojini në blender për 5 sek të
 3. Hidheni në gotat që do ta shërbeni dhe shijojeni menjëherë.

Thjesht, shpejt, shëndetshem, shijshëm 🙂

Lini një Përgjigje