Smoothie me gjalp kikiriku

Share

Në Tiranë është një bar, “Funky moustache” ku bëjnë smoothie fantastik me gjalp kikiriku. Një version të ngjashëm me këtë recetë e provova pikërisht atje. Më pëlqeu aq shumë, sa doja patjetër ta përgatisja në shtëpi, ndaj e konsumova avash-avash duke u përpjekur të kuptoja përbërësit. Nuk e di sa afër recetës së “Funky Moustach” është në të vërtetë versioni im për smoothie me gjalp kikiriku, ama shija është po aq e mirë.

Gati për 5 min

Përbërësit

Për 2 persona

 • 1 banane
 • 1 e 1/2 kupa qumësht
 • 2 lugë caji (tsp) mjalt
 • 2 lugë caji (tsp) gjalp kikiriku
 • 3 lugë gjelle (tbs) tërshërë
 • 1/2 lugë caji (tsp) tumerik
 • 1/2 lugë caji (tsp) kanellë
 • 1/3 kupë kuba akulli
 • Pak fara susami të zi për ti shtuar sipër

Shënim : 1 kupë – 1 filxhan/gotë me volum 240 ml

 Përgatitja

 1. Vendosini të gjithë përbërësitë në një blender, përvec farave të susamit dhe bluajini për pak minuta (2-3 min)
 2. Hidheni në gotat që do ta shërbeni dhe shtoni pak fara susami të zi

Thjesht, shpejt, shëndetshem, shijshëm.

Recetat e Mandarina në email-in tuaj

Vendosni adresën e email-it tuaj për tu regjistruar.

Lini një Përgjigje