Print
Creamy polenta with sauteed porcini mushrooms

Polenta kremoze me porçini të tiganisur

Prep

Cook

Total

Yield 2 persona

Ingredients

Përbërësit

Instructions

Përgatitja

  1. Vendosni polentën dhe ujin në një tigan të thellë, të ziejnë.
  2. Në momentin që ka arritur pikën e zierjes përbërja, uleni temperaturën dhe lëreni të gatuhet ngadalë, deri sa polenta ta ketë thithur gjithë ujin.
  3. Në fund shtoni kripën, piperin dhe gjalpin, dhe trazojeni përbërjen mirë, deri sa të jetë shkrirë e përthithur gjithë gjalpi.
  4. Ndërkohë gatuani dhe porçinit.
  5. Pritini në feta dhe lërini mënjanë.
  6. Vendosni një tigan me bazë të gjerë në zjarr të lartë dhe shtoni vajin e ullirit.
  7. Kur vaji të jetë nxehur shtoni kërpudhat dhe gatuajni duke i trazuar herë pas here për rreth 10-12 minuta.
  8. Në fund shtoni kripë, piper dhe majdanozin e grirë hollë.
  9. Në pjatat ku do shërbeni, shtoni polentën e sipër saj kërpudhat e tiganisura.

Notes

1 kupë = 1 filxhan/gotë standarte me volum 240 ml

Recipe by Mandarina at http://mandarina-yum.com/sq/polenta-kremoze-me-porcini-te-tiganisur/