Mini-kekë me karrota dhe krem djathi

Share

Carrot cupcakes with mascarpone frostingKëta mini-kekë janë super të shijshëm dhe të thjeshtë për tu përgatitur. Kësaj radhe i bëra në shenjë falenderimi për dizajnerin që më ideoi logon.

Koha : 40 min

Përbërësit 

Për brumin e mini-kekëve

 • 1 & 1/2 kupa miell
 • 1 & 1/2 lugë caji (tsp) fryrës për ëmbëlsira
 • Pak kripë
 • 3/4 kuëp sheqer kaf
 • 1/3 kupë vaj ulliri
 • 50 g gjalp
 • 2 vezë
 • Lëngu i një portokalli
 • 4 karrota mesatare
 • 3/4 kupë arra të prera të vogla – të vogla
 • 1 lugë caji (tsp) kanelle
 • 1 lugë caji (tsp) ground ginger
 • 1/2 lugë caji (tsp) arrë moskat
 • 1/4 lugë caji (tsp) karafil i tharë, i bluar

 Kremi

 • 250 g krem djathi (mascarpone)
 • 30 g gjalp
 • 1 lugë gjelle (tbs) mjalt

 Përgatitja

 1. Vendosni letrat e vogla në një tepsi për mini-kekë dhe vendoseni mënjanë
 2. Ngrohni furrën në 180 gradë celsius
 3. Pastroni, qëroni dhe grini karrotat duke përdorur një grirëse djathi
 4. Trazoni gjalpin dhe sheqerin bashkë
 5. Shtoni vajin e ullirit dhe miksojeni përzierjen sërish
 6. Shtoni vezët një nga një dhe vazhdoni të miksoni
 7. Shtoni lëngun e portokallit dhe përziejeni mirë
 8. Në një tas tjetër bashkoni miellin, fryrësin e ëmbëlsirave, erëzat dhe kripën
 9. Bashkoni përzierjen e thatë me atë të lagësht deri sa të krijohet një masë homogjene
 10. Bashkoni karrotat e grira dhe arrat (ruani max 2 tbs të arrave për zbukurim në fund) në brumin e formuar
 11. Shpërndajeni brumin në tepsinë për mini-kekë dhe piqini në furrë të parangrohur në 180 gradë Celsius për 18-22 min.
 12. Hiqini nga tepsia dhe lërini të ftohen plotësisht

Ndërkohë përgatsni kremin.

 1. Rrihni gjalpin, kremin e djathit dhe mjaltin bashkë deri sa të formohet një masë kremoze homogjene.
 2. Vendoseni kremin në ngrirje për rreth 20-30 min që të
 3. Shtoni kremin mbi cdo mini-kek dhe zbukurojeni me copëzat e arrave sipë

Mund ti ruani në frigorifer në një enë me mbyllje hermetike për maksimumi 2 ditë. Janë edhe më të mira pasi kanë qëndruar një ditë në frigorifer pasi shijet përforcohen e miksohen me njëra-tjetrën.

Thjesht, shpejt, shijshëm 🙂

IMG_8334

IMG_8333

Lini një Përgjigje