Print
Mini-keke me kakao, cokollate dhe miell thekre

Mini-kekë me çokollatë dhe miell thekre

Yield 12 mini-kekë të mëdhenjë

Ingredients

Përbërësit

Instructions

Directions

 1. Ngrohni furrën paraprakisht në 180 gradë celsius.
 2. Përgatisni një tepsi për mini-kekë me letra pjekjeje për mini-kekë.
 3. Në një tas të madh rrihni sheqerin me vezët deri sa të bashkohen mirë.
 4. Shtoni vajin e ullirit dhe kosin dhe rriheni sërish.
 5. Në një tas të vogël bashkoni kakaon me ujin e nxehtë dhe trazojeni mirë deri sa të krijohet një përbërje homogjene.
 6. Bashkoni miellin e thekrës, miellin e zakonshëm, kripën, fryrësin për ëmbëlsira dhe sodën në një tas të madh.
 7. Shtoni përbërësit e thatë te përbërësitë e lagësht dhe miksojeni mirë përbërjen.
 8. Shtoni përbërjen e kakaos me ujin ose kafen e nxehtë dhe miksojeni sërish.
 9. Në fund shtoni copëzat e çokollatës në përbërje.
 10. Ndajeni brumin në format për mini-kekë.
 11. Piqini në furrë të parangrohur në 180 gradë për rreth 20-22 minuta, ose deri sa nëse e shpojmë me një kunjë druri të dalë e pastër.

Notes

Shënim : 1 kupë – 1 filxhan/gotë me volum 240 ml

Recipe by Mandarina at http://mandarina-yum.com/sq/mini-keke-kakao-cokollate-dhe-miell-thekre/