Print
Lazanja me perime

Lazanja si pёr tё dielё

Yield 8 persona

Ingredients

Pёrbёrёsit

Instructions

Pёrgatitja

 1. Prisni shumё hollё qepёn dhe lёreni mёnjanё.
 2. Pastroni dhe prisni nё kubik tё vegjёl karrotat.
 3. Pastroni dhe prisni patёllxhanet dhe kungujt nё kubik dhe lёrini mёnjanё.
 4. Nё njё tigan me bazё tё gjerё kavёrdisni qepёn me karrotat dhe 2 lugё gjelle vaj ulliri, deri sa qepa bёhet transparente.
 5. Shtoni kripё dhe piper, hiqini nga zjarri dhe lёreni mёnjanё. .
 6. Shtoni 2 lugё gjelle vaj ulliri, kungujt dhe patёllxhanet dhe gatuajini deri sa tё fillojnё tё zbuten disi.
 7. Hiqini nga zjarri dhe shtojini te miksi i qepёve me karrotat.
 8. Nё njё tas tё madh bashkoni salcёn e domateve, qumёshtin, rigonin, borzilokun e grirё hollё, kripё dhe piper.
 9. Pёr tё formuar lazanjёn shtoni pak lugё nga miksi i salcёs nё njё enё qelqi me bazё 20x30 cm.
 10. Vendosni njё shtresё me lazanja sipёr.
 11. Sipёr tyre shtoni salcё, njё pjesё tё perimeve tё kavёrdisura. Sipёr tyre vendosni disa feta mocarella. Pёrsёriteni kёtё process deri tek shtresa e fundit.
 12. Nё fund mbulojeni me mocarella, sipёr saj shtoni salcё dhe sipёr shpёrndani parmixhanon e grirё. Mbulojeni tasin me letёr alumini dhe piqeni nё furrёn e parangrihur pёr rreth 40-50 min.
 13. Hiqeni letrёn e aluminit dhe lёreni tё piqet dhe pёr 10 minuta tё tjera/
 14. Lёreni te ftohet disi para se ta shёrbeni pasi ёshtё mё e thjeshtё pёr ta prerё.

Recipe by Mandarina at http://mandarina-yum.com/sq/lazanja-si-p%d1%91r-t%d1%91-diel%d1%91/