Ëmbëlsirë me mollë – e fresket si pranvera

Share

Këtë ëmbëlsirë e kam provuar për herë të parë nga një shoqe ruse, e cila e kishte gjetur në një portal rus gatimi.

Sapo e provova kërkova recetën e fillova të eksperimentoj me të. Versioni im i ëmbëlsirës me mollë ka më pak sheqer dhe gjalp se ai i shoqes sime, e megjithatë prapë është shumë i shijshëm.

Kjo ëmbëlsirë me mollë është e freskët, e lehtë, dhe shumëëë e thjeshtë. Është nga ato gjëra që i lë të gjithë pa fjalë dhe kërkon shumë pak përpjekje për tu përgatitur. Ëmbëlsira me mollë bëhet më e mirë pasi ka qëndruar një ditë në frigorifer, pasi shijet shkrihen me njëra-tjetrën.

Koha e përgatitjes : 1 orë & 30 min

Përbërësit & përgatitja

Për 8-10 persona 

Shtresa e brumit

 • 1 & ½ kupa miell për çdo përdorim
 • 100 g gjalp i ftohtë i prerë në kubik të vegjël
 • 1/2 kupë krem qumështi të athët (në mungesë të tij mund të përdorni krem qumështi normal, të paëmbëlsuar)
 • ½ lugë çaji kripë
 • 3 lugë çaji sheqer
 • ½ lugë çaji (tsp) fryrës për ëmbëlsira

Shënim : 1 kupë – 1 filxhan/gotë me volum 240 ml

 1. Bashkoni të gjithë përbërësit dhe punojeni masën me dorë deri sa të formohet brumi.
 2. Formoni një disk, mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer ndërkohë që përgatisni mbushjen.

Mbushja

 • 1 kupë krem qumështi të athët (në mungesë të tij mund të përdorni krem qumështi normal, të paëmbëlsuar)
 • 1 vezë mesatare
 • 1 kupë sheqer
 • 1 lugë çaji (tsp) ekstrakt vaniljeje
 • 2 lugë gjelle (tbs) miell normal
 • 1 lugë gjelle (tbs) lëng i freskët limoni
 • 4 mollë mesatare
 • Gjalp dhe miell për të përgatitur tepsinë për pjekje
 1. Bashkoni kremin e athët, sheqerin, vaniljen, miellin dhe vezën dhe rrihini bashkë.
 2. Qëroni mollët dhe pritini në feta të holla, të ngjashme me patatinat. Shtojini sipër lëngun e limonit.
 3. Përgatitni tepsinë duke e lyer me gjalp dhe spërkatur pak miell në mënyrë që të mos ngjis brumi.
 4. Hapni brumin me një pec kuzhine dhe formoni një petë të hollë, në madhësinë e duhur për të mbuluar një tepsi 20 cm.
 5. Shtrojeni petën në tepsi dhe shtroni mollët.
 6. Hidhni sipër kremin dhe vendoseni të piqet në 180 gradë Celsius për 50-60 min.
 7. Lëreni të ftohet plotësisht dhe më pas futeni në frigorifer për të pakten 2 orë, ose idealisht për gjatë gjithë natës.

Recetat e Mandarina në email-in tuaj

Vendosni adresën e email-it tuaj për tu regjistruar.

2 mendime mbi “Ëmbëlsirë me mollë – e fresket si pranvera

Lini një Përgjigje