Brumë brize për gatime të ëmbla dhe të kripura – Receta bazë

Brumi brize eshtë receta e dytë në rubrikën “recetat bazë” në blog. Është një recetë fantastike, që mund të përdoret për gatime të kripura e të ëmbla. Një nga arsyet pse më pëlqen më shumë brumi brize është sepse mund ta përgatisësh paraprakisht dhe ta ruash në frigorifer për disa ditë, ose në ngrirje për disa javë.

Brumin brize mund ta përdorni për byrek të hapur, galetë, krostata, ëmbëlsira me fruta etj. Kjo është receta bazike që unë përdor për brumin brize, i cili pasi piqet del fantastik, me një shije të butë gjalpi dhe shumë i shkrifët.

Këtë recetë bazike për brumin brize e përshtas në varësi të pjatës që po gatuaj, e aromatizoj me erëza, ose i shtoj pak lëkurë limoni, ose luaj me lloje të ndryshme mielli, duke zëvendësuar një pjesë të miellit të grurit me miell tërshëre, miell gruri integral, miell bajamesh etj, në këtë rast brumi mund të dal pak më i ngjeshur, por prapë është shumë i shijshëm.

Përbërësit

 • 2 kupa miell i zakonshëm
 • 1 lugë çaji (tsp) sheqer
 • 1 lugë çaji (tsp) kripë
 • 150 g gjalp i ftohtë i prerë në kubik të vegjël, me brinjë rreth 1.5 cm
 • 2-3 lugë gjelle (tbs) qumësht i ftohtë (ose më shumë nëse ju nevojitet)

Shënim : 1 kupë – 1 filxhan/gotë me volum 240 ml

 Përgatitja

 1. Bashkoni miellin, sheqerin dhe kripën në një tas të madh qelqi.
 2. Shtoni gjalpin e ftohtë të prerë në kubik dhe filloni ta punoni përbërjen me duar deri sa të arrini një konsistence të ngjashme me bizelet.
 3. Krijoni një hapësirë në mes dhe shtoni qumështin e ftohtë, pak e nga pak. Punoni brumin me duar deri sa te formohet nje masë homogjene.
 4. Mbështilleni me letër celofani dhe vendoseni të pushoj në frigorifer për të paktën 1 orë.
 5. Nxirreni nga frigoriferi 10-15 minuta para se ta hapni në mënyrë që ta keni më të thjeshtë.
 6. Spërkasni me miell një sipërfaqe të sheshtë e të lemuar,si dhe brumin dhe filloni ta hapni me nje petës (okllai) kuzhine.
 7. Hapeni brumin deri sa të arrij të mbuloj sipërfaqen dhe anët e një tepsi me diametër 20 cm.
 8. Nga kjo pikë, ju lutem lexoni instruksionet në varësi të pjatës që po përgatisni:

Galetë      

 1. Nëse jeni duke gatuar galetë, thjesht vendoseni brumin e hapur në një tepsi sipër së cilës keni shtruar letër gatimi, dhe palosni anët rrotull mbushjes.
 2. Piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë Celsius për rreth 40 minuta, brumi duhet të jetë i artë në kaf, kurse mbushja duhet të jetë gatuar.

Byrek i hapur

 1. Nëse jeni duke gatuar byrek të hapur, lyeni me gjalp dhe miell enën ku do ta piqni. Shpojeni me pirun në mënyrë që kur të piqet të mos fryhet brumi.
 2. Vendosini sipër një letër kuzhine dhe hidhni fasule të pagatura në mënyrë që të rëndojnë gjatë pjekjes e brumi të ruaj formën. Piqeni kështu për rreth 15 min.
 3. Pas 15 minutave, nxirreni nga furra, hiqni fasulet dhe letrën e pjekjes dhe lëreni të ftohet për pak minuta.
 4. Shtoni mbushjen që do të përdorni dhe vazhdoni ta piqni deri sa anët të kenë marrë ngjyrë të artë në kafe dhe mbushja të jetë gatuar. Ky proçes kërkon zakonisht 40 minuta.

Byrek me 2 petë

 1. Në rast se po përgatisni byrek me 2 petë, duhet të përdorni 2-fishin e përbërësve, pra, të gatuani 2 masa brumi, nga një për secilën petë.
 2. Hapni secilën prej petëve. Shtroni petën e parë në tepsinë që e keni përgatitur paraprakisht me gjalp dhe miell. Sigurohuni që peta është hapur mjaftueshëm në mënyrë që të varet anash.
 3. Shtoni mbushjen dhe më pas vendosni sipër petën tjetër dhe me pirun ose dorë bashkoni 2 petët në mënyrë që të formohet byreku i mbyllur.
 4. Prisni sipërfaqen e petës sipër me një thikë të mprehtë në 4-6 vende.
 5. Piqeni në furrë të parangrohur për rreth 15 minuta, në pjesën e poshtme, në 220 gradë. Më pas uleni temperaturën në 170 gradë, deri sa brumi të marrë ngjyrë të artë në kafe , pra rreth 50-60 minuta. Nëse gjatë kësaj kohe peta sipër dhe anët fillojnë të piqen shumë mbulojini me letër alumini që të mos digjen.

Tartë

 1. Në mënyrë që të përgatisni një tartë me mbushje me krem pasticerie, krem kakao, krem limoni etj duhet ta piqni brumin paraprakisht plotesisht
 2. Përgatisni enën e pjekjes me gjalp dhe miell dhe shtroni sipër brumin të cilin e keni hapur petë. Shpojeni me pirun në mënyrë që të mos fryhet gjatë pjekjes.
 3. Vendosini sipër një letër kuzhine dhe hidhni fasule të pagatura në mënyrë që të rëndojnë gjatë pjekjes e brumi të ruaj formë. Piqeni kështu për rreth 15 min.
 4. Pas 15 minutave, nxirreni nga furra, hiqni fasulet dhe letrën e pjekjes dhe lëreni të ftohet për pak minuta.
 5. Pas 15 minutave, hiqni fasulet dhe vendoseni sërish në furrë tepsinë, në mënyrë që të piqet plotësisht.
 6. Piqeni për rreth 20-15 minuta, deri sa brumi të marrë ngjyrë të artë në kafe. Lërëni të ftohet plotësisht përpara se të shtoni mbushjen.

brume brize

Recetat e Mandarina në email-in tuaj

Vendosni adresën e email-it tuaj për tu regjistruar.

Si të gatuajmë krem pastiçerie – receta bazë

Kjo është receta e parë e një serie recetash bazike që do të postoj në blog. E para është një nga recetat bazë të pastiçerisë, kremi i pastiçerisë, në formën më bazike plus disa sugjerime se si mund ta aromatizoni e ti pasuroni shijen.

Unë përdor pjesërisht qumësht dhe pjesërisht krem qumështi të paëmbëlsuar për të përgatitur krem pastiçerie, duke qenë se kremi i qumështit e bën pak më kremoz e më të plotë shijen.

Për të aromatizuar kremin e pastiçerisë mund të zgjidhni forma nga më të ndryshmet duke filluar nga vanilja e kanella, e duke vazhduar me kardamomin, lekurën e portokallit, lëkurën e limonit apo ekstraktin e bajameve.

Kremi i pastiçerisë ka përdorime pafund: mund të mbushni krostata apo tarta, ta përdorni për të mbushur tortat me disa shtresa, për të mbushur pastat shu apo mini-kekët, ose thjesht ta konsumoni si puding duke shtuar disa fruta të freskëta.

Për të përgatitur kremin e pasticerisë unë përdor një metodë shumë të thjeshtë, e cila do vëmendjen tuaj për rreth 20 minuta, por që nuk iu lodh e do më pak kujdes se metoda tradicionale, plus që do bëni pis vetëm një enë e jo disa.

Nëse po vrisni mendjen çfarë të bëni me të bardhat e vezëve që iu kanë mbetur mund të eksperimentoni me biskotat me arrë kokosi, mini-kekët me bajame ose krekërs me susam që i gjeni në blog. Vazhdoni leximin

Supë domateje me vezë poshe – një pjatë fantastike verore

Një nga gjërat më të bukura të blerjes së një shtëpie të re ka qenë njohja me njerëz të rinj të profileve te ndryshme, që na ndihmuan ta bëjmë shtëpinë një vend të këndshëm e të dashur.

Një nga këta personazhe interesante ishte Roni, një djalë i zhurmshëm e plot energji i cili na ndihmoi të montonim mobiljet. Një nga punët e shumta që Roni kishte bërë ishte kuzhinier në një restorant të vogël peshku, dhe pasi filluam të flisnim gjatë për gatimin biseda ngeci te supa me domate me vezë poshe sipër. Ideja mu duk fantastike, si nuk e kisha menduar më parë.

Shija e supës me domate bëhet edhe më fantastike kur bashkohet me vezën poshe të gatuar lehtë. Dhe pjata kalon nga një supë e thjeshtë në një vakt të plot. Është e shkëlqyer për darke ose për drekë shoqëruar nga një sallatë e bukë integrale.

Vera është momenti më i përshtatshëm për ta gatuar këtë supë duke qenë se domatet janë në kulmin e tyre dhe të gjithë jemi në kërkim të vakteve të lehta. Nëse doni receta të tjera të thjeshta dhe të shpejta mund të gjeni shumë zgjedhje në blog.

Supe domateje

Vazhdoni leximin

Mini-kekë me kakao, çokollatë dhe miell thekre

Mini-keke me kakao, cokollate dhe miell thekreNjë nga blogjet më frymëzuese që e lexoj rregullisht është “Green Kitchen Stories”.  Luise dhe David kanë miliona ndjekës në të gjithë botën dhe janë promovues të të ushqyerit shëndetshëm dhe me shije.  Kam provuar disa receta nga blogu dhe aplikacionet e tyre dhe kanë qenë të gjitha shumë të shijshme.

Kohët e fundit kam blerë përbërës të ndryshëm për të eksperimentuar me receta të reja. Një nga përbërësit më të dashur është mielli i thekrës, të cilin e kam përdorur për të gatuar këtë Kek me Tahini dhe vaj ulliri. Një recetë tjetër shumë tunduese me miell thekre ishte edhe “Mini-kekë me kakao, çokollatë dhe miell thekre”, të cilën e përdora si bazë për të krijuar recetën time.

Mini-kekët me kakao, çokollatë dhe miell thekre janë shumë të shijshme dhe duke qenë se përmbajnë thekër dhe vaj ulliri, janë më të ushqyeshëm e të përshtatshëm për mëngjes.

Jam e sigurt që mini-kekët me kakao dhe miell thekre do kthehen në të preferuarit e fëmijëve tuaj shumë shpejt, ndaj mos hezitoni ti provoni. Nëse jeni kurioz të provoni receta të tjera për mini-kekë mund të gjeni plot në blog.

Vazhdoni leximin

Sekreti për të përgatitur patatet e furrës më të mira që keni provuar shoqëruar me salcë aioli

Të gjithë i kemi qef patatet e furrës shoqëruar me një salcë të shijshme. Aroma e patateve të furrës është kaq e mirë, e ndërkohë  është shumë qef të eksperimentosh me salca të ndryshme për të shoqëruar patatet.

Sekreti për ti bërë patatatet e furrës të shkëlqyera është ti ziesh për pak minuta e më pas ti pjekësh. Në këtë mënyrë ato krijojnë një shtresë kërce në sipërfaqe dhe janë të buta e plot me shije brenda.

Salcën me avokado, me origjinë nga vendet latine, të quajtur aioli nuk e kisha provuar deri para pak kohësh në një bistro të vogël në Dyseldorf. Ishte nga ato gjëra që sapo e provova doja ta rikrijoja. Më poshtë po ndaj me ju versionin tim të salcës aioli, që në fakt nuk është shumë pranë recetës tradicionale, por që mua më pëlqen shumë.

Uroj ta provoni dhe të më shkruani përshtypjet tuaja si dhe të ndani me mua versionin tuaj të salcës aioli nëse e gatuani në shtëpitë tuaja.

Mua më pëlqen shumë ta shërbej salcën aioli mbi patate furre, por ajo ka plot përdorime të tjera. Salcën aioli mund ta përdorni për të shoqëruar fileto pule ose peshku, si salcë për sallatat, apo tostin tuaj.

Vazhdoni leximin

Kek me bajame dhe kajsi të thata mbuluar me çokollatë te bardhë

Këtë kek me bajame dhe kajsi të thata e kam përgatitur veçanërisht për time më. Zakonisht janë prindërit që ankohen për fëmijët që nuk hanë çdo gjë, por në rastin tim është e kundërta. Mami ka shumë naze në të ngrënë, ha pak dhe pëlqen pak gjëra.

Kështu sajova këtë kek me bajame dhe kajsi të thata që asaj i pëlqejnë, aromatizuar me kardamom (këtu rrezikova pak) dhe mbuluar me çokollatë të bardhë. Nuk kishte lumturi më të madhe se të shihje që mamit i pëlqeu, kërkoi prapë, ndryshe nga copa minimaliste që ha zakonisht dhe kërkoi edhe recetën.

Ky kek kombinon kajsitë e thara me bajamet e pjekura, si dhe  kardamomin që unë personalisht e adhuroj. Nëse nuk iu gjendet mundet thjesht ta aromatizoni me vanilje ose me kanellë, por nëse e keni mos e lini pa hedhur, pasi kombinohet shumë mirë me shijet e kajsive të thara dhe bajameve.

Mund të luani sa të dëshironi me frutat e thata që përdorni te ky kek, një kombinim shumë i mirë do ishte rrush i thatë me arra, ose lajthi me fiq të thatë. E gjitha mbetet në dorën tuaj.

Për ta bërë edhe më special këtë kek e mbulova me një shtresë çokollate të bardhë e i hodha ca bajame të prera në feta sipër. Nëse do ta përgatisni për ta konsumuar në përditshmëri, mund ta lini pa ia hedhur çokollatën e shkrirë sipër. Në këtë mënyrë do keni një kek më pak të ëmbël dhe me disa kalori më pak. Ndërsa, nëse po e përgatisni për një rast të vecantë, mos e lini pa shtuar çokollatën e shkrirë pasi e bën vërtëtë shumë të veçantë kekun.

Kremin e çokollatës së bardhë mund ta zëvendësoni shumë thjesht me krem çokollate qumështi ose krem çokollate të zezë. Në këtë rast, thjesht shtoni sasinë e kremi të qumështit nga 50 në 100 ml.

Nëse doni të provoni receta të tjera ëmbëlsirash, mjafton të kërkoni te seksioni “Të ëmbla” në blog.

Kek me bajame dhe kajsi te thata

Vazhdoni leximin

Japrak – nje recetë tradicionale që zgjon shumë kujtime

Një nga recetat e mia të preferuara tradicionale janë japrakët apo sic quhen ndryshe në disa zona, dollma. Japrakët gatuhen në vendet e Ballkanit, në Lindjen e Mesme si dhe në Azinë Qëndrore.

Japrakët, që janë praktikisht gjethe rrushi të mbushura, gatuhen zakonisht në pranverë, kur ka pafund zgjedhje me përbërësve që mund ti hedhim. Shumë nga recetat e japrakëve përmbajnë mish, por unë i preferoj pa të, pasi kështu ndihet më shumë shija e gjithë lakrave që kanë brenda e janë më të lehta.

Jam e sigurt që ky postim do ngjall shumë kujtime të bukura për të gjithë lexuesit e mi shqiptar e uroj shumë të tundoj që ta provojnë të tjerët që nuk e njohin si gatim.

Receta që po ndaj me ju, është receta tradicionale e japrakëve që gatuhet prej shumë vitesh në familjen time, me një ndryshim shumë të vogël. Unë kam shtuar pak kumin pluhur dhe pak hudhër të tharë pluhur për një shije edhe më interesante.

Japrakët duken të vështirë për tu përgatitur, por më besoni që nuk janë. Thjesht kërkojnë pak kohë, durim e shumë dashuri, por rezultati është shumë shpërblyes, kështu që ia vlen ti provoni.

Japrakët shkojnë shumë shoqëruar me kos ose tarator, dhe janë të shkëlqyer edhe ditën tjetër nëse ndodh që t’iu teprojnë.

Vazhdoni leximin

Kek me tahini, vaj ulliri dhe hurma arabie

Më pëlqen shumë kur në internet ndeshem me blogje që më frymëzojnë. Një nga zbulimet e fundit është “Eat in my kitchen”.

Ky blog është shumë i këndshëm, me receta që duken shumë të shijshme e me histori të thjeshta e të dashura. Receta e pare që provova nga “Eat in my kitchen” është “Keku me tahini dhe hurma arabie”, që ma rrëmbeu zemrën që në kafshatën e parë.

Mua më pëlqen të përdor një kombinim mes miellit të grurit dhe thekrës për përgatitjen e këtij keku, por ju mund të përdorni vetëm miell gruri, nëse doni ti qëndroni besnik versionit original, ose thjesht nuk iu ndodhet miell thekre në shtëpi. Unë preferoj thekrën, pasi pasuron shijen e bën teksturen pak më të ngjeshur si dhe ka shumë vlera ushqyese.

Nga ana tjetër, duke qenë se kosi grek, ose salca e kosit, në mungesë të tij është një nga gjerat e mia të preferuara, në vend të panës së rrahur të versionit origjinal përdora kos grek të kombinuar me mjalt.

Për të pasuruar shijen e aromatizova me kardamom pluhur dhe shtova gjithashtu edhe fara susami të zi.

Ky kek jo tradicional është i shkëlqyer për mëngjes, pasi nuk është shumë i ëmbël dhe është plot me fibra nga thekra dhe yndyrna të mira nga vaji i ullirit dhe tahini.

 

Vazhdoni leximin

Sallatë me rukola dhe thjerëza – një kombinim plot ngjyra dhe shije

Tani që moti fillon të ngrohet , natyrshëm më shkon mendja te sallatat.  Më pëlqen shumë të konsumoj një sallatë të mirë, për darkë e ndonjëherë edhe për drekë.  I dua shumë sallatat pasi janë të freskëta, plot me ngjyra dhe shije prej të gjithë perimeve.

Sot po ndaj me ju një nga recetat e mia të preferuara, “Sallatë me rukola dhe thjerëza”, që është aq e thjeshtë sa isha me dy mendje nëse ia vlente ti dedikoja një postim të veçantë në blog apo jo.

Është një sallatë, por duke qenë se përfshin thjerëzat që janë plot me fibra dhe proteina, si dhe frutat e thata, do ju mbaj ngopur për një kohë të gjatë, kështu që mund ta konsideroni dhe si një drekë të shpejtë.

Sallata me rukola dhe thjerëza ruhet mirë në kavanoz apo në një tas qelqi me mbyllje hermetike kështu që mundet shumë thjeshtë ta transportoni edhe në punë. Vetëm mos harroni kripa, piperi, vaji i ullirit dhe aceto balsamike duhen shtuar në momentin që do ta konsumoni, kështu perimet do ta ruajnë freskinë.


Vazhdoni leximin

Qofte vegjetariane me fasule

Fasulet e zeza janë një thesar i vërtetë, duke qenë se përmbajnë proteina, fibra dhe minerale. Përmbajtja e lartë e proteinave i bën shumë popullore në dietat vegjetariane, ku mungesa e mishit e bën marrjen e proteinave disi më të vështirë.

Një nga gatimet e mia të preferuara me fasulet e zeza janë “qoftet me fasule”. Qoftet me fasule kanë një shije dhe teksturë fantastike, të buta brenda e krokante jashtë.

Qoftet me fasule përgatiten shumë thjeshtë dhe shkojnë shumë shoqëruar me tarator, salcë kosi apo thjesht një sallatë. Sigurisht që janë fantastike edhe në formën e vet tradicionale, në mes të një simiteje të butë shoqëruar me domate, sallatë jeshile, salcë dhe djathë.

Më poshtë po ndaj me ju disa detaje dhe sugjerime në lidhje me recetën :

 • Qoftet me fasule unë i preferoj me shumë erëza, ndaj lista e erëzave mund t’iu duket disi e gjatë, por ju mund ti përdorni të gjitha ose të zgjidhni mes tyre. Madje mund të shkoni dhe me versionin bazik thjesht me kripë dhe piper, se prapë janë shumë të mira.
 • Mua më pëlqen të gatuaj nga bazat, sepse kështu kam nën kontroll përbërësit, kështu që pothuajse gjithmonë zgjedh të përdor fasule të zeza të pagatuara dhe ti gatuaj vet. Në rast se nuk keni kohë mund të zgjidhni të përdorni fasule të konservuara, pasi nuk ka ndonjë ndryshim në shije.
 • Qoftet me fasule unë i preferoj me fasule të zeza, por në mungesë mund të përdorni fasule të bardha pasi edhe ato i përshtaten shumë mirë recetës.
 • Si person i dashuruar me farat e të gjitha llojeve, mua më pëlqen të shtoj fara luledielli te qoftet me fasule, por edhe nëse nuk ia hidhni, prapë mbeten shumë të mira.

Uroj t’iu kem tunduar ti provoni dhe do doja shumë të dëgjoja përshtypjet tuaja mbi recetën.

Vazhdoni leximin